Jak na údržbu zahradního nábytku

Jak na údržbu zahradního nábytku
Jan Ryšavý - 26. 7. 2017 , sekce: Tipy a návody

Také vám vždy vadilo, že váš zahradní nábytek působením povětrnostních vlivů brzy ztrácí svůj lesk a přírodní barevný odstín? V tomto článku se podíváme, jak se o něj starat tak, aby vám váš zahradní nábytek sloužil mnoho let.

Pro správnou péči o zahradní nábytek vyvinula firma Osmo speciální sadu na jeho údržbu. Příruční box se vším, co je třeba. Odšeďovač, kartáč, brusné rouno a Osmo olej na zahradní nábytek ve spreji. Štětec je také přiložen aby šlo všechno rychle od ruky. Ale podívejte se sami.

Zahradní údržbový set Osmo
Zahradní údržbový set Osmo

Pracovní postup

1. Nábytek zbavíme nečistot

Nejdříve je nutno nábytek zbavit volných nečistot. Nyní se použije odšeďovač dřeva - gel. Tento gel neobsahuje žádná rozpouštědla a je biologicky odbouratelný. Kromě toho nepodléhá povinnému označení, neškodí tedy ani nám ani našemu ekosystému. Teď se ale chceme pustit do práce.

2. Naneseme odšeďovací gel

Předem lehce navlhčené dřevo natřete gelem. Gel je velmi hustý, neodkapává a zůstane hezky dlouho na povrchu. Působí tím více do hloubky. Po asi 20 minutách omyjte uvolněné celulozové částečky vodou a kartáčem. Tím se znovu krásně zvýrazní struktura a barva dřeva, která byla schována pod nimi. Výsledek je skvělý.

3. Nábytek opracujeme brusným rounem

Poté nechte vše uschnout, protože jen tak může olej později proniknout do hloubky dřeva. Nový povrch je teď naomak drsnější, protože se vlákna dřeva vztyčila působením velkého množství vody. Dřevo proto opracujte brusným rounem až bude zase hladké. Předpoklady pro nanesení povrchové úpravy jsou teď vytvořeny.

Fáze obnovy zahradního nábytku, zdroj: teakandgarden.sk
Fáze obnovy zahradního nábytku

4. Nábytek nastříkáme olejem

Aby šlo všechno hladce, vyvinula firma OSMO olej na zahradní nábytek ve spreji. Nádobku krátce protřepejte a potom olej naneste ze vzdálenosti asi 20 cm. Pokud by došlo k odkapávání, žádný problém. Přebytečný materiál lze odstranit hadříkem nebo utěrkou.

5. Nabytek necháme zaschnout

A nyní je všechno hotové. Dříve než je možno nábytek znovu používat musí olej schnout 8 až 12 hodin. Potom by měl být povrch naomak suchý a nelepivý. Aby se dosáhlo perfektní kvality nábytku, lze povrch ještě jednou lehce přebrousit a znovu nanést olej. Výsledek je dokonalý.

Závěrečné doporučení odborníka

„Dřevo je přírodní materiál z mnoha vlastnostmi, které bychom měli znát a respektovat. Chtěl bych vám vysvětlit některé důležité detaily.

Michael Sommer - specialista na přírodní nátěry
Michael Sommer - specialista na přírodní nátěry

Dřevo je po celý rok vystaveno povětrnostním vlivům jako je sluneční záření, sníh nebo silné deště. Protože dřevo stejně jako lidská pokožka může pohlcovat vlhkost, rozpíná se a smršťuje. Říkáme, že dřevo pracuje.

Kromě toho střídavým působením povětrnostních vlivů získává povrch našedlý vzhled. Aby dřevo zůstalo po dlouho dobu zachováno nepoškozené, měly by být pro vytvoření správného povrchu respektovány přírodní vlastnosti jednotlivých dřevin.

Obvyklé laky nebo nátěry na bázi akrylu vytvoří na povrchu kompletně uzavřený film, který dřevo uzavře. Když vzniknou malé trhliny, pronikne vlhkost přesně pod tento uzavřený film, poškodí dřevo a způsobí odlupování nátěru.

Aby se těmto defektům zabránilo, sází OSMO již po mnoho let na jedinečnou kombinaci přírodních olejů a vosků.

Tyto přírodní suroviny přesně odpovídají vlastnostem dřeva. Pronikají hluboko do pórů dřeva a chrání ho zevnitř. Kapičky vody se odráží od voskového povrchu a dřevo může dýchat a pracovat a tudíž je perfektně chráněno. A právě v těchto výhodách olejové voskové báze spočívá ten rozdíl. Tak jednoduchá a funkční může být dobrá ochrana dřeva.

Příjemnou zábavu s vaším novým nábytkem!

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

  • Spolehlivý obchod. Mají vše skladem. Výborná komunikace. Doporučuji.
Ověřený zákazník, 13. 06. 2018

Výhody e-shopu:

  • Zboží bylo připraveno k vyzvednutí hned v den objednání
Ověřený zákazník, 31. 12. 2017

Výhody e-shopu:

  • Rychlé vyřízení objednávky
Ověřený zákazník, 13. 11. 2017

Jsem velice spokojen mají velmi kvalitní barvy.

Ověřený zákazník, 22. 10. 2017

Proč nakupovat u nás

  • Prodáváme kvalitní a ekologické výrobky
  • Doprava ZDARMA už při nákupu nad 1.500 Kč
  • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
  • Možnost osobního odběru v Sedlčanech
  • Bezpečná komunikace pomocí HTTPS protokolu
  • Dárek ke každému nákupu

Zde nás najdete - mapa

UNIS-N, spol. s r. o.
Havlíčkova 447
264 01 Sedlčany
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail: