Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu

Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu
Jan Ryšavý - 27. 7. 2017 , sekce: Tipy a návody

Dřevěné podlahy jsou vystaveny nejrůznějším zatížením všedního dne a proto je nutné o ně správně pečovat tak, aby dlouho vydržely a vynikla u nich krásná kresba dřeva. V tomto článku chceme odpovědět na nejčastější otázky ohledně správné povrchové úpravy podlahy a následné péče.

Lakovaný povrch

Podlaha s lakovaným povrchem

Nejdříve se podíváme na podlahové prkno, které je opatřeno lakovaným povrchem. Lak se postará o kompletně uzavřený povrch, vytvoří tvrdý a odolný film. Pozorujeme, jak se mění kvalita povrchu během času. Film laku zajistí, že každodenní provoz zanechá jen malé stopy opotřebení, časem se ale tento film opotřebuje. Vzniknou škrábance, skvrny a dokonce malé trhliny, skrz které může vlhkost proniknout do podlahy. Až vrstva laku již přestane poskytovat ochranu a podlaha působí nevzhledně. Na konci dojde k nákladné renovaci a tím podlaha opět získá svých původních 100 %. A vše probíhá od začátku až dojde k další renovaci. To opět znamená kompletní obroušení povrchu a nový nános laku.

Povrch ošetřený olejem

Podlaha ošetřená olejem

Nyní se pro porovnání podívejme na podlahové prkno, které má tradiční úpravu olejem. Barvy dřeva se mění a podlaha si ponechává svůj přírodní povrch příjemný na dotek. Olej nevytvoří žádnou tvrdou vrstvu nýbrž pronikne do dřeva. V porovnání s lakem se však tato podlaha rychleji opotřebuje. Výhodou ale je, že podlahu lze uvést do původního stavu pravidelnou péčí a periodickým dodatečným olejováním. A to zcela bez obrušování. Avšak náročnost a náklady na tuto péči nelze podceňovat.

Tvrdý voskový olej

Podlaha ošetřená Tvrdým voskovým olejem

Z toho důvodu vyvinula firma Osmo tvrdý voskový olej. Kombinací oleje a vosků je dřevo chráněno zevnitř oleji a na povrchu chrání dřevo voskový povrch, který odpuzuje nečistoty. Prkno se v porovnání s čistě olejovým nátěrem opotřebuje pomaleji aniž by ztratilo výhodu možného dodatečného přeolejování a to zcela bez obrušování. Tvrdý voskový olej značně redukuje náročnost péče a náklady na péči o dřevěný povrch. Brilantnost, zářivost a povrch podlahy příjemný na dotek zůstanou nezměněny a je vytvořena dlouhodobá ochrana prkna.

Výhody a nevýhody

Dřevěná podlaha z dubu

Můžeme tedy konstatovat že u laků zůstává po delší dobu neopotřebovaný vzhled, obáváme se ale obrušování a lakování podlahy, protože náročnost renovace je extrémně vysoká na vynaložené náklady.

U oleje je náročnost menší ale je podmíněna krátkou životností ochranny a musí být často prováděno dodatečné naolejování.

Tvrdý voskový olej od Osmo sjednocuje jednoduchý proces olejování s odolností laku, aby se tak dále optimalizovala ochrana a náklady na údržbu. Dřevo s takovým povrchem je ideální ochranou pro podlahu aniž by ztratila své vlastnosti charakteristické pro dřevo. Protože čas jsou také peníze, vyplatí se tato kvalita také v silně frekventovaných oblastech, které jsou již za několik hodin po úpravě opět pochozí díky snadnému přeolejování.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

  • Spolehlivý obchod. Mají vše skladem. Výborná komunikace. Doporučuji.
Ověřený zákazník, 13. 06. 2018

Výhody e-shopu:

  • Zboží bylo připraveno k vyzvednutí hned v den objednání
Ověřený zákazník, 31. 12. 2017

Výhody e-shopu:

  • Rychlé vyřízení objednávky
Ověřený zákazník, 13. 11. 2017

Jsem velice spokojen mají velmi kvalitní barvy.

Ověřený zákazník, 22. 10. 2017

Proč nakupovat u nás

  • Prodáváme kvalitní a ekologické výrobky
  • Doprava ZDARMA už při nákupu nad 1.500 Kč
  • Garance výměny či vrácení zboží do 14 dnů
  • Možnost osobního odběru v Sedlčanech
  • Bezpečná komunikace pomocí HTTPS protokolu
  • Dárek ke každému nákupu

Zde nás najdete - mapa

UNIS-N, spol. s r. o.
Havlíčkova 447
264 01 Sedlčany
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail: